Гнейс – метаморфічна гірська порода. Гнейсами називають сланцеві породи, що складаються з кварцу, польових шпатів та кольорових мінералів.
Властивості гнейсу безпосередньо залежать від складу та ступеня розсланованості, і тому змінюються у значних межах. Будова зернисто-сланцювата. Структура гранобластова, порфіробластова або пойкілобластова. Текстура паралельно-сланцювата, нерідко тонкосмугова.
Для гнейсу характерні зернисто-сланцювата будова, вміст польового шпату, кварцу. Гнейс дуже схожий на граніт, від якого відрізняється будовою: у граніту воно зернисте.
Гнейси використовуються для виготовлення декоративної крихти, щебеню, плит, буту, виготовлення тротуарних плит. Завдяки своїй смугастій текстурі камінь непогано виглядає при використанні його для облицювання різних споруд.
Склад гнейсу ідентичний граніту, проте його легко відрізнити за характерною смугастістю (чергуванням світлих і темних смуг). Вдалим рішенням буде створення мальовничих уступів, що спускаються до садової водойми, з масивних гнейсових блоків із рослинами між ними.
Декоративна крихта з гнейсу широко застосовується у ландшафтному дизайні та при благоустрої прибудинкової території, при оформленні альпійських гірок, клумб, доріжок, штучних та природних водойм, дитячих майданчиків та стадіонів.